48 yıl önce işlenen cinayet DNA sayesinde çözüldü

Kanada’nın Quebec eyaletinde 1975’te işlenen cinayetin faili, 48 yıl sonra DNA sayesinde çözüldü. 2022’de geçmişe dönük hata kayıtlarını inceleyen polis, Franklin Maywood Romine isimli şüphelinin mezarını açarak aldıkları DNA örneğinin 16 yaşındaki Sharron Prior’ın öldürüldüğü olay yerinden alınan örnekler ile eşleştiğini tespit etti.

‘100 KİŞİ SORUŞTURULDU FAKAT TUTUKLANAN OLMADI’

AA’nın haberine nazaran, olayla ilgili açıklama yapan Quebec Emniyeti yetkilileri, 29 Mart 1975’te konutundan arkadaşlarıyla yemeğe gitmek üzere ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamayan Prior’ın cesedinin 3 gün sonra ormanlık alanda bulunduğunu hatırlattı. Yetkililer, cinsel taarruza uğradıktan sonra öldürüldüğü tespit edilen Prior’ın faili meçhul cinayetiyle ilgili en az 100 kişinin soruşturulduğunu fakat tutuklanan olmadığını söyledi.

ROMINE’IN MEZARI AÇILDI, DNA ÖRNEĞİ ALINDI

ABD’nin West Virginia eyaleti polislerinin 2022’de geçmişe dönük hata kayıtlarını incelerken ‘sabıkası kabarık’ olan Franklin Maywood Romine’in ismiyle karşılaştığını kaydeden yetkililer, Romine’in bu eyalet ile Kanada ortasında gidip gelerek polisleri atlattığının anlaşıldığını belirtti.

Yetkililer, daha evvel de tecavüz hatasından mahpus cezasına çarptırılan Romine’in mezarının mayıs ayı başında açıldığını ve mezardan DNA örneği alındığını açıkladı. Olay yerinden alınan örneklerle Romine’in DNA’sının eşleştiğini kaydeden yetkililer, Romine’nin olayın görgü şahitlerinin verdiği eşkale de uyduğunu duyurdu.

‘1982 YILINDA 36 YAŞINDAYKEN NEDENİ BELİRLENEMEYEN FORMDA ÖLDÜ’

1946’da ABD’nin West Virginia eyaletinde doğan Franklin Maywood Romine’in, 1974’te West Virginia’da zorla girdiği bir meskendeki bayana cinsel taarruzda bulunduğu için tutuklandığı lakin daha sonra kefaletle özgür kaldığı bilgisi paylaşıldı. Romine’in özgür kalmasının akabinde Quebec’e gidip Prior’a da tecavüz ettiği öğrenildi.

Kanada hudut yetkilileri tarafından hudut dışı edilen Romine’in West Virginia’da 1974’te cinsel hücumda bulunduğu olaya ait 5 ila 10 yıl mahpus yattığı kaydedildi. Yetkililer, Maywood Romine’in Kanada’da 1982’de 36 yaşındayken nedeni belirlenemeyen bir formda öldüğü ve memleketi West Virginia’da defnedildiği bilgisini verdi.

Sharron Prior’ın Kanada’da yaşayan 80’li yaşlarındaki annesi Yvonne Prior da hayatını kızının katilini bulmaya adamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir