Birçok ilde operasyon: Gazeteci, siyasetçi ve sanatçılara gözaltı

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sahibi Ferhat Çelik ve ajansın editörlerinden Abdurrahman Gök, Yeni Hayat Gazetesi Yazıişleri Müdürü Osman Akın, Xwebûn gazetesi imtiyaz sahibi Kadri Esen’in de ortalarında olduğu çok sayıda kişinin konutuna baskın düzenlendi.

MA’nın aktardığı bilgilere nazaran, konutlarda arama yapan polis, gazetecilere ilişkin kitap ve bilgisayar üzere dokümanlara el koydu. Baskınlarda MA editörü Abdurrahman Gök, MA muhabiri Ahmet Kanbal, Yeni Ömür Gazetesi Yazıişleri Müdürü Osman Akın, Xwebûn gazetesi imtiyaz sahibi Kadri Esen; Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Amed Şube Eşbaşkanı avukat Halise Dakalı, avukatlar Özüm Vurgun, Bünyamin Şeker, Berdan Acun, Pirozhan Karali, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in basın danışmanı Sezen Mercan, Amed Kent Tiyatrosu’ndan Yavuz Akkuzu, Özcan Ateş ve Elvan Koçer Yıldırım ile siyasetçilerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

MA’nın sahibi Ferhat Çelik ise baskın yapılan ikamet adresinde olmadığı için gözaltına alınamazken, birçok adreste aramalar sürüyor.

SANATÇI VE SİYASETÇİLER DE GÖZALTINDA: 24 SAAT KISITI VAR

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada Diyarbakır, Batman ve Urfa’da gazeteci, sanatçı, siyasetçi ve yurttaşların da gözaltına alındığı bilgisini paylaştı. Açıklamada şu tabirler kullanıldı:

“Bu sabah saatlerinde Diyarbakır merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında, birçok üyemizin meskeni basılarak gözaltına alındı. Dernek binamızda aramalar devam etmektedir. Seçim sürecinde derneğimize ve üyelerimize yönelik gerçekleştirilen siyasi operasyona karşı susmuyoruz!

Aynı belge kapsamında üyelerimiz ile birlikte Diyarbakır Batman ve Urfa vilayetlerinden gazeteci, sanatçı, siyasetçi ve yurttaşların da gözaltına alındığı bilgisine ulaştık. Derneğimize ve öteki demokratik kurumlara karşı yürütülen siyasi operasyona karşı susmayacağız!

Gözaltına alınan üyelerimiz ve müvekkillerimiz hakkında 24 saat avukat ile görüşme kısıtlaması var. Siyasi operasyonlar, yasal olmayan kısıtlamalar, baskılar bizi yıldıramaz. Savunma susmayacak! Üyelerimizin, meslektaşlarımızın ve müvekkillerimizin yanında olacağız!”

ÖHD Diyarbakır şubesi de yaptığı açıklamada “Şube yöneticilerimiz ve üyelerimizin de içinde olduğu birçok kişi konutu basılarak gözaltına alınmıştır. Dernek binamızda ve konutlarda aramalar devam etmektedir. Derneğimize ve öbür demokratik kurumlara karşı yürütülen siyasi operasyona karşı susmayacağız!” bildirisini paylaştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir