En özel hastane: SMA’lı çocuklar ve aileleri birlikte kalabilecek

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, önceki gün yapılan Cumhurbaşkanlığı kabinesi sonrası başta SMA olmak üzere ender hastalıklardan muzdarip olan vatandaşlara hastane muştusu verdi.

HEM HASTANE HEM İLAÇ

Birçok yardım kampanyasına da mevzu olan SMA hastalığı hakkında son derece hassas olduklarını tabir eden koca, “SMA Bilim Şuramız var. Yararı ispat edilmiş olan ilacın temini sağlanıyor. Gen terapisi konusunda gelince, SMA Bilim Kurulu kimlere uygulanabileceğini belirledi, hangi hasta kümesinde kullanılabileceğini tespit etti. Tesirli olduğu bir hasta kümesi var. Uygulanmak üzere planımızı yaptık. Yakında uygulamaya geçecek” diye konuştu.

Nadir hastalıkların tedavisi için İstanbul’da yeni bir hastane kurulacağını müjdeleyen Koca, “Bu hastane hücre ve gen terapilerinin uygulanmasına özel olacak. Hastane ile birebir yerleşkede bir de hücre ve gen tedavisinde kullanılan ilaçları üretecek tesis bulunacak. Böylece ilacı kendimiz üretip tedaviyi de kendimiz uygulayacağız” dedi.

AİLELER DE KALABİLECEK

Nadir hastalıklara özel olarak inşa edilecek hastanede tedavi gören çocukların aileleri ile birlikte kalabilecekleri yerlerin yapılacağı öğrenildi. SMA’lı çocukların eğitimlerinin aksamaması için de önlemler alınacak.

GMP SERTİFİKALI

Ayrıca bu yerleşke içinde ve hastaneye çok yakın bir GMP (Good Manufacturing Practices) sertifikalı bioteknolojik ilaç üretimi yapan tesis olacak. Yapılacak tesisin milletlerarası akredite bir ilaç/aşı üretim tesisi olabilmesi için bu sertifikayı alması gerekiyor.Nadir hastalıkların tedavisinde, hastaların şahsa özel üretilen tedaviye çok yakın pozisyonda olması gerektiğinden buna uygun bir planlama da yapılacak. Çalışmalara süratlice başlanacağı öğrenildi.

Aile diş hekimliği uygulaması başlıyor

Bakan Fahrettin Koca, aile diş hekimliği uygulamasının 3 vilayette pilot olarak başladığını hatırlatarak, “Şimdi tüm Türkiye genelinde başlatıyoruz. Yaklaşık 10 bin şahsa bir aile diş tabibi olacak biçimde planladık. Yaklaşık 8 ila 10 bin ortası aile diş tabibi bu projede misyon alacak. Bu alanda halihazırda vazife yapan diş doktorlarımıza ilaveten yeni alımlar da yaparak bu sayıyı tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir