Fahiş fiyat tekrarında ceza iki katına çıkacak: 2 milyon TL’ye kadar idari para cezası verilebilecek

Olağanüstü hal (OHAL), afet ve ekonomik dalgalanma devirleri ile öteki acil durumlarda faaliyet gösterecek Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun çalışma temellerine dair Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği’nde değişiklikler yapıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan yönetmelik değişikliğiyle, idari para cezalarının verilmesini gerektiren tersliğin bir takvim yılı içinde tekrarı hâlinde, her bir tekrar için bir evvelki cezanın iki katı idari para cezası uygulanacağı karar altına alındı.

‘Fiil’ olarak belirtilen hareketler ‘kabahat’ olarak değiştirildi

Yönetmelikle yapılan öbür bir düzenlemeyle, idari para ceza meblağının belirlenmesi sürecinde ‘fiil’ olarak belirtilen hareketler ‘kabahat’ olarak değiştirildi.

İdari para cezalarının uygulanmasında Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından ceza meblağı belirlenirken, işlenen kabahatin haksızlık içeriği, tekrarı ve sayısı, kabahat münasebetiyle elde edilen menfaatin ve neden olunan zararın büyüklüğü ile failin kusuru ve ekonomik durumu üzere konular dikkate alınacak.

2 milyon TL’ye kadar para cezası verilebilecek

Düzenlemeyle ayrıyeten, şuranın yapacağı kıymetlendirme sonucu verilecek idari para cezasına destek teşkil eden Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a yapılan atıfta değişiklik yapıldı. Buna nazaran, belirtilen yükümlülüklere alışılmamış hareket ettiği tespit edilen üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere verilecek idari para cezasının belirlenmesinde Perakende Ticaretin Düzenlemesi Hakkında Kanun’un 18’inci unsurunun (ı) fıkrası yerine (k) fıkrası temel alınacak. Bu fıkra uyarınca, fahiş fiyat uygulamalarında her bir karşıtlık için 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar; stokçuluk, piyasa istikrarını ve hür rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde ise her bir karşıtlık için 100 bin TL’den 2 milyon TL’ye kadar idari para cezası verilebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir