Haiti’de çete üyeleri diri diri yakıldı

Haiti’nin başşehri Port-au-Prince’te, çete mensubu oldukları öne sürülen 13 kişi, öfkeli bir kalabalık tarafından dövüldükten sonra canlı diri yakıldı. Haiti emniyet yetkililerine nazaran olay, polisin küme üyelerinin araçlarında arama yaparken meydana geldi. Olaydan çabucak evvel polis bu bireylerin silahlarına el koymuştu.

Kalabalığın akaryakıta batırılmış otomobil lastikleriyle dövdüğü küme üyelerini daha sonra ateşe vererek öldürdüğü belirtildi. Polis, kalabalığın küme üyelerini güvenlik güçlerinin elinden nasıl aldığı konusunda bilgi vermedi.

RAPOR: ÇETE ŞİDDETİ NEDENİYLE 70 KİŞİ ÖLDÜ

Birleşmiş Milletler’in dün yayımladığı bir raporda ülkedeki güvensizlik, savaş halindeki ülkelerinkiyle birebir düzeye geldi. Raporda rakip çetelerin hakimiyet alanlarını genişletmek için birbirleriyle çatışmaya devam ettiği belirtildi. Raporda hem bu kümelerin kendi ortalarındaki hem de polisle girdikleri çatışmalarda çok sayıda sivilin de hayatını yitirdiği kaydedildi. BM’ye nazaran çete şiddetinde yalnızca 14-19 Nisan tarihleri ortasında 18’i bayan ve ikisi çocuk olmak üzere yaklaşık 70 kişi ömrünü yitirdi.

Çete şiddeti nedeniyle birçok okul ve sıhhat merkezi kapandı. Şiddet olayları halkın tüketim hususları ve hizmetlere erişimine de sekte vuruyor. Raporda “Haiti halkı büyük bir insan hakları krizi ve insani acil durum yaşamaya devam ediyor” denildi.

ABD KANADA’YI İŞARET EDİYOR, TRUDEAU REDDEDİYOR

Haiti’de Devlet Başkanı Jovenel Moise’in Temmuz 2021’de öldürülmesinden sonra Başbakan Ariel Henry, başşehrin yaklaşık yüzde 60’ına hâkim olan çeteleri dizginleyemedi. Henry ve BM yetkilileri, daha evvel birçok kere ülkeye, polise çetelerle savaşında yardımcı olacak bir milletlerarası güç gönderilmesi davetinde bulundu. Şimdiye kadar hiçbir ülke bu türlü bir güce katkıda bulunma kelamı vermedi.

ABD idaresi, bu gayretlere Kanada’nın önderlik etmesini istiyor. Ama Kanada Başbakanı Justin Trudeau reddediyor. Başbakan Ariel Henry, ertelenen seçimlerin yapılabilmesi için ülkede evvel güvenliğin sağlanması gerektiğini söylüyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir