İBB’nin büyük konut hamlesi KİPTAŞ projesi nedir,bina yenileme başvurusu nasıl ve nereden yapılır? Kiptaş projesine ait detaylar

Son 3,5 yılda 9 bin 190 daire ve ticari ünitesi bitirerek hak sahiplerine teslim eden İBB, toplam 16 binin üzerinde üniteden oluşan konut projelerini hayata geçiriyor. Toplumsal konutlara tartı veren İBB İştiraki KİPTAŞ, İstanbul Yenileniyor kapsamında da 5.624 bağımsız ünitesi yenilemek için çalışmaları hızlandırdı.
Başkan Ekrem İmamoğlu’nun vaatleri ortasında yer alan toplumsal konut projelerinde, 3,5 yılda değerli aralar kat edildi. Ağustos 2019’da misyona gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İştiraklerinden KİPTAŞ’ın yeni idaresi, 12 proje kapsamında 4.498 konutun temelini attı. 11 başka proje kapsamında ise 9.190 bağımsız ünitesi tamamlayarak hak sahiplerine teslim etti.

Kiptaş müracaat koşulları nelerdir?
Projeye başvurmak için müracaat sahibinin TC vatandaşı ve reşit olması, kendisi yahut eşine ilişkin meskeninin olmaması, daha evvel KİPTAŞ’tan konut satın almamış olması gerekmektedir. Lakin ebeveynleri ile yaşayan 18 yaşını doldurmuş tüm bireyler üzerine konutu olmaması halinde projeye başvurabilir.
Ayrıca müracaat sahibinin, ön müracaat tarihi itibariyle İstanbul vilayet sonları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olması gerekmektedir. Ayrıcalıklı kümelerden olan Aydınlı Mahallesi sakinleri için son 1 yıldır İstanbul ili, Tuzla ilçesi, Aydınlı Mahallesinde oturma kuralı aranacaktır.

Ödeme koşulları
Ön müracaat bedelleri, kura sonucunda asil hak sahibi olamayan iştirakçilere kura çekiliş tarihinden sonraki beş (5) iş günü içerisinde, motamot ve faizsiz olarak iade edilecektir. Lakin kredi kartı yahut banka kartlarına yapılan iade bedelleri bankalara bağlı olarak süreç gerçekleştikten 2-7 iş günü sonra yansıyabilmektedir.
Ön müracaat ödemesi mobil/internet bankacılığı kullanılarak havale/EFT ile yapılmışsa paranın ödendiği İBAN numarasına, ödeme kart ile yapılmışsa tahsil edildiği karta, bankamatik yahut şubeden yapılmışsa iştirakçi tarafından müracaat esnasında verilen İBAN numarasına iade edilecektir.
Kiptaş bina yenileme başvurusu nasıl ve nereden yapılır?
Kiptaş’a bina yenileme başvurusu yapabilmek için istanbulyenileniyor.com’a üye olmanız kafidir. Üyelik süreçlerini tamamlandıktan sonra tapu ve adres bilgilerinizi sisteme girip kolay bir halde müracaat yapabilirsiniz.

AĞIRLIK TOPLUMSAL KONUTA
Şirketin kuruluş misyonuna uygun olarak toplumsal konut projelerine tartı verdiklerini belirten KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, “Toplam 7.047 bağımsız üniteden oluşan 20 projenin çalışmaları yürütülüyor. 3.121 konutun temelinin kısa müddette atılması için süreçler ilerliyor. KİPTAŞ, 31 proje kapsamında 14.999 konut olmak üzere 16.237 bağımsız ünite inşa etti, ediyor” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI UNUTULMADI
Silivri 4. Etap ve Tuzla Meydan Meskenler toplumsal konut projesini KİPTAŞ’ın tarihinde birincilere imza atarak 6 ay erken teslim ettiklerine dikkat çeken Ali Kurt son olarak Tuzla Aydınlık Evler’i ise 1 yıl erken teslim ederek şirket tarihinde bir rekora imza atıldığını belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü;

“Şeffaf bir idareyle İstanbul’daki riskli alanları dönüştürmek ve konut muhtaçlığını karşılamak için ağır bir çalışma içindeyiz. 2020 yılında temelini attığımız toplumsal konut projeleri ile stok konutların satışında, pandemi sürecinde özveriyle çalışan sıhhat çalışanlarını ayrıcalıklı küme olarak belirledik. İstanbul’da meskeni olmayan sıhhat çalışanlarını öncelikli olarak konut sahibi yaptık.”

İSTANBUL YENİLENİYOR
Ali Kurt, İBB’nin İstanbul’da risk altındaki konut stokunun inançlı, zelzeleye güçlü, etrafla dost yapılara dönüştürülmesi emeliyle başlattığı İstanbul Yenileniyor platformunun da ağır ilgi gördüğünü açıkladı. İstanbul Yenileniyor’a bugüne kadar 39 ilçedeki 641 mahalleden toplam 8.156 müracaat geldiğini belirten KİPTAŞ Genel Müdürü, “Başvurular; 169 bin 930 bağımsız ünitede, 155 bin 102 konut ile 14 bin 828 ticari ünitesi ve yaklaşık 620 bin 408 vatandaşı kapsıyor” dedi.

İstanbul Yenileniyor kapsamında; Kadıköy ve Beşiktaş’ta iki riskli tek yapı tahliye edilip yıkıldığını ve yeni projelerin temelinin atıldığını aktaran Kurt, “Kartal, Kadıköy, Bakırköy, Şişli, Fatih’te tek ve çoklu yapılardan oluşan alanlarda kısa mühlet içinde yenileme projelerinin temelini atmayı hedefliyoruz. Uzlaşma sürecinde olan 171 müracaat var. Bunlar 22 ilçe ve 74 mahalleden. 5.624 bağımsız ünitede 5.328 konut, 296 ticari üniteden oluşuyor ve 21.312 kişiyi kapsıyor” bilgisini paylaştı.

TESLİM EDİLEN PROJELER

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları (1.396 Konut + 50 Ticari Birim) Toplumsal Konut
KİPTAŞ İzmit Çınar Meskenler (143 Konut + 5 Ticari Birim) Toplumsal Konut
KİPTAŞ Tuzla Meydan Meskenler (149 Konut + 9 Ticari Birim) Toplumsal Konut
KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Meskenler (321 Konut + 22 Ticari Birim) Toplumsal Konut
Silivri 3. Etap Konutları (1.513 Konut + 7 Ticari Birim) Toplumsal Konut
Pendik Yeşilce Aydos Konutları (331 Konut) Toplumsal Konut
Bayrampaşa Kentsel Dönüşüm (2.269 Konut + 204 Ticari Birim) Kentsel Dönüşüm
Okmeydanı 1. Etap (Van Blokları) (130 Konut) Kentsel Dönüşüm
Fikirtepe Vartaş-1 (1.101 Konut + 33 Ticari Birim) Kentsel Dönüşüm
Locamahal Veli Efendi Konutları (1.262 Konut + 77 Ticari Birim) Kentsel Dönüşüm
Referans Başakşehir Vadi (87 Konut + 81 Ticari Birim) Kaynak Geliştirme

İNŞAATI DEVAM EDEN PROJELER

We Haliç: Gaziosmanpaşa (687 Konut + 28 Ticari Birim) Kentsel Dönüşüm
KİPTAŞ Eyüpsultan Yeşilpınar Meskenleri (664 Konut + 14 Ticari Birim) Kentsel Dönüşüm
KİPTAŞ Bağcılar Kiraz Konutlar (250 Konut) Kentsel Dönüşüm
KİPTAŞ Güngören Doğakent Meskenleri (150 Konut + 14 Ticari Birim) Kentsel Dönüşüm
KİPTAŞ Beylikdüzü Kırlangıç Konutlar (505 Konut + 20 Ticari Birim) Kentsel Dönüşüm
Kadıköy Özden Apartmanı (14 Konut + 2 Ticari Birim) Kentsel Dönüşüm-İstanbul Yenileniyor
Beşiktaş Erenler Apartmanı (13 Konut) Kentsel Dönüşüm-İstanbul Yenileniyor
KİPTAŞ Pendik Arkatlı Meskenler (828 Konut + 66 Ticari Birim) Kaynak Geliştirme
KİPTAŞ Mihmandar (65 Konut + 10 Ticari Birim) Vizyon Projesi

TEMELİ ATILAN PROJELER

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Konutları (1.396 Konut + 50 Ticari Birim) Toplumsal Konut
KİPTAŞ İzmit Çınar Konutlar (143 Konut + 5 Ticari Birim) Toplumsal Konut
KİPTAŞ Tuzla Meydan Meskenler (149 Konut + 9 Ticari Birim) Toplumsal Konut
KİPTAŞ Tuzla Aydınlık Konutlar (321 Konut + 22 Ticari Birim) Toplumsal Konut
KİPTAŞ Eyüpsultan Yeşilpınar Konutları (664 Konut + 14 Ticari Birim) Kentsel Dönüşüm
KİPTAŞ Bağcılar Kiraz Meskenler (250 Konut) Kentsel Dönüşüm
KİPTAŞ Güngören Doğakent Konutları (150 Konut + 14 Ticari Birim) Kentsel Dönüşüm
KİPTAŞ Beylikdüzü Kırlangıç Konutlar (505 Konut + 20 Ticari Birim) Kentsel Dönüşüm
Kadıköy Özden Apartmanı (14 Konut + 2 Ticari Birim) Kentsel Dönüşüm-İstanbul Yenileniyor
Beşiktaş Erenler Apartmanı (13 Konut) Kentsel Dönüşüm-İstanbul Yenileniyor
KİPTAŞ Pendik Arkatlı Meskenler (828 Konut + 66 Ticari Birim) Kaynak Geliştirme
KİPTAŞ Hacıbektaş Mihmandar (65 Konut + 10 Ticari Birim) Vizyon Projesi
https://www.ibb.istanbul/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir