‘Joker’ çetesi PKK finansörü çıktı

Ferit Güçlü – İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen “SRC” ve şoför ehliyet imtihan sorularının adapsız olarak imtihan öncesi temin edildiği ve “Joker Adaylı” olarak imtihanlara giriş yapıldığı bilgisi üzerine harekete geçti. İstanbul Mali Kabahatlerle Gayret Şube takımları, örgüt halinde hareket eden 138 kişilik çetenin imtihana girecek kişi yerine diğerini soktuğu, elektronik haberleşme araçlarıyla kopya tertibatı oluşturduğunu tespit etti. Adayların kâğıtlarındaki yanlışları imtihanda vazifeli MEB görevlileriyle para karşılığında anlaşarak düzelttirdiği belirlenen çeteye yönelik, geçen salı günü İstanbul merkezli 25 vilayette eş vakitli operasyon düzenlendi. Takımlar, ortalarında MEB memurlarınında bulunduğu 138 şahıstan oluşan şebekenin tamamını elebaşlarıyla birlikte gözaltına aldı. Polisin yaptığı araştırmada, şebeke üyelerinin kazandığı paralarla Antalya ve Muğla’da lüks kurallarda yaşadığı, birtakım şüphelilerin ise sempatizanı oldukları terör örgütü PKK’ya finansman sağladığı ortaya çıktı.

Engellilere ehliyet

Sınavlarda vazifeli MEB memurları üzerinden temin ettikleri imtihan sorularını 25’er bin TL karşılığında sattığı tespit edilen şebekenin, imtihana giren adayların üzerine yerleştirdikleri elektronik aygıtları ise yurt dışından özel siparişle getirttiği öğrenildi. Yapılan araştırmada şebekenin son bir yıl içerisinde görme ve fizikî engelli 1500 şahsa ehliyet ve SRC çıkardığı, okuma yazma bilmeyen adaylara da geçersiz diploma hazırladığı öğrenildi.

1 milyonluk haksız kazanç

1 milyon liralık haksız kar elde ettiği tespit edilen ve “6114 sayılı Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanuna Muhalefet”, “Rüşvet”, “Resmi Dokümanda Sahtecilik” ve “Suç İşlemek Hedefiyle Örgüt Kurmak” hatasından süreç yapılan 138 kişilik şebeke adliyeye sevk edildi.

SRC nedir?

SRC dokümanı, yük ve yolcu nakliyeciliği yapmak isteyen tüm ticari araç şoförlerinin almakla yükümlü oldukları bir evraktır. Karayolu nakliyeciliği yapacak olan tüm şoförler mesleksel yeterlilik evrakı olarak da bilinen SRC evrakını almak zorundadır.

Operasyonlarda çete üyesi 138 kişi yakalandı. Çetenin para karşılığında yardım ettiği adaylardan bir kısmının görme ya da bedensel engelli olduğu kimilerinin da okuma yazma bilmediği saptandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir