Milyarder Bill Gates’ten hayat kurtaran arkadaşlık tavsiyesi… Ona da milyarder Warren Buffet söylemiş…

Microsoft’un kurucu ortağı geçen ay İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile birlikte yapaz zeka tarafından oluşturulan soruları yanıtladı.

Yapay zeka, Gates’e şimdiye kadar aldığı en düzgün tavsiyeyi ve bunun kendi hayatını nasıl etkilediğini sordu. Karşılık olarak, uzun müddettir arkadaş olduğu milyarder Warren Buffett’tan arkadaşlık konusunda bazı sözleri cebinden çıkardı.

Gates ve Buffett otuz yılı aşkın müddettir arkadaşlar. Ortak ilgi alanları servetlerinin ötesine geçiyor: İkili, dünyanın en güçlü insanlarını servetlerinin en az yarısını hayır kurumlarına bağışlamaya teşvik eden The Giving Pledge’in kurucu ortağı.

Gates, “Warren Buffett, arkadaşlarınızın sizin hakkınızda nasıl düşündüğünden ve bu arkadaşlıkların ne kadar güçlü olduğundan bahsetti” diyor.

Gates, 2016 tarihli bir blog gönderisinde “Son 25 yılda Warren’dan pek çok şey öğrendim, fakat tahminen de en değerli şey arkadaşlığın neyle ilgili olduğudur” diye yazmıştı.

Gates, “Yoğun bir programı sürdürmesine karşın, Warren tanıdığım birkaç kişi üzere arkadaşlıklar geliştirmek için hala vakit buluyor” diye ekledi. “Telefonu alır ve merhaba demek için arar. Okuduğu ve farklı bulacağımı düşündüğü makaleleri sistemli olarak gönderiyor.”

Buffett sık sık düzgün arkadaşlar seçmenin ve kendi kendinize uygun bir arkadaş olmanın kıymetinden bahseder. Columbia Üniversitesi’nde Gates ile 2017′de yaptığı bir konuşmada, bunun, etrafınızı “kendinizden daha yeterli insanlarla” çevrelemek manasına geldiğini, böylelikle onlardan bir şeyler öğrenip onlardan ilham alabileceğinizi söyledi. “İlişki kurduğun insanların istikametinde hareket edeceksin.”

Gates, “Bazı arkadaşlar içinizdeki en iyiyi ortaya çıkarır ve bu yüzden bu arkadaşlıklara yatırım yapmak güzeldir.”

Araştırmalar, güçlü ve manalı arkadaşlıkların meslek başarınız için epey değerli olabileceğini gösteriyor. Mayo Clinic’e nazaran, hayatınız boyunca güzel arkadaşlıklar sürdürmek sizi daha memnun ve daha az gerilimli hale getirerek sıhhatinizi ve esenliğinizi geliştirir.

Bloomberg’in varsayımına nazaran Gates ve Buffett’in toplam net bedeli 220 milyar dolar. Lakin kalıcı arkadaşlıklardan elde edilen mutluluğun gerçek bir muvaffakiyet işareti olduğu konusunda hemfikir görünüyorlar.

Buffett, 2001′de Georgia Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada, “Benim yaşıma geldiğinizde, hayattaki başarınızı nitekim sevmek istediğiniz insanların kaçının sizi nitekim sevdiğinizle ölçeceksiniz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir