Sudan’da ateşkese rağmen çatışmalar sürüyor: Tahliyeler başladı

Sudan’da 3 günlük ateşkes davetine uyacaklarını açıklamalarına karşın ordu ve paramiliter Süratli Dayanak Güçleri (HDG) ortasındaki çatışmalar devam ediyor. HDG, bayramın birinci gününden itibaren 72 saatlik ‘insani’ ateşkes uygulayacaklarını açıklamış, ordu da akşam saatlerinde milletlerarası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını bildirmişti.

SUUDİ ARABİSTAN ‘DOST ÜLKELERİN’ GÖREVLİLERİNİ TAHLİYE EDECEK

Öte yandan, çatışmaların ağırlaştığı Hortum başta olmak üzere, yabancı ülke vatandaşlarının tahliyesinin başladığı duyuruldu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan mevzuya dair yazılı açıklama yapıldı. AA’nın aktardığına nazaran açıklamada, çatışmaların yaşandığı Sudan’da ikamet eden vatandaşların ve kimi dost ülkelerin misyonlarında misyonlu şahısların Suudi Arabistan’a tahliyesine başlandığı belirtildi. Tahliye talimatının Suudi Arabistan Hükümdarı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından verildiği aktarıldı. Açıklamada kelam konusu ‘dost ülkeler’ hakkında ayrıntı verilmedi.

Ürdün de, Sudan’daki vatandaşların tahliyesine başladığını duyurdu. Alandaki güvenlik durumları nedeniyle tahliye operasyonunun Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) uyumuyla gerçekleşeceği tabir edilen açıklamada öbür ayrıntı paylaşılmadı.

FİLİSTİN: HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Filistin Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ise, Filistin’in Sudan’daki vatandaşlarını tahliye için hazırlıklara başladığı, bu gayeyle İstihbarat ve İçişleri Bakanlığı ile diğer ilgili bakanlık ve kurumlarla uyum halinde Hartum’da kriz masası oluşturulduğu kaydedildi.

Ne olmuştu?

Sudan’ın başşehri Hartum’da ve çeşitli kentlerde, 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç Süratli Dayanak Güçleri’nin (HDG) ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDG ortasında ‘HDG’nin büsbütün orduya katılmasını’ öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Kumandanı Abdulfettah Burhan’ın, orduyla çatışan HDG’nin feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını ve bu temele nazaran davranılacağını bildirmişti.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran çatışmalarda 413 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 551 kişi yaralandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir