Terör örgütü PKK üyesi Kenan Ayas Almanya’da tutuklandı

Terör örgütü PKK üyesi olduğu argümanıyla hakkında arama buyruğu bulunan ve Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) tarafından Almanya’ya iade edilen Kenan Ayas’ın tutuklandığı bildirildi.

Federal Başsavcılıktan yapılan açıklamada, 31 Mayıs 2022’de çıkarılan tutuklama buyruğuna dayanarak Ayas’ın, yabancı terör örgütü PKK üyesi olduğu suçlamasıyla tutuklandığı belirtildi.

Türk vatandaşlığı bulunan Kenan Ayas’ın, Larnaka’dan Frankfurt Havalimanı’na varışında polisler tarafından gözaltına alınarak hakim karşısına çıkartıldığı aktarılan açıklamada, Ayas’ın, tutuklama kararının okunmasının akabinde cezaevine gönderildiği kaydedildi.

Kenan Ayas’ın 15 Mart 2023 tarihinden bu yana “Avrupa Tutuklama Emri” kapsamında Güney Kıbrıs Rum İdaresince gözaltına alındığı ve oradan 2 Haziran’da Almanya’ya nakledildiği hatırlatılan açıklamada, Ayas’ın Eylül 2018’den bu yana PKK’nın faal üyesi olduğu, terör örgütünün kelamda Hamburg bölge sorumlu olarak vazife yaptığı vurgulandı.

Kenan Ayas’ın ayrıyeten, terör örgütünün Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki oluşumunda işçi ve propaganda hususlarının uyumunu sağladığı, kendisine bağlı bölge yöneticilerine talimatlar verip ve bunların uygulanmasını denetim ettiği belirtilen açıklamada, Ayas’ın örgüt için bağış ve haraç topladığı, terör örgütünün kelamda Avrupa liderliğine rapor verip onların talimatlarını yerine getirdiği kaydedildi.

GKRY Ayas’ı kurallı iade etmişti

Rum idaresinin Larnaka Mahkemesi, Ayas’ın iadesini, Türkiye’ye verilmeme ve Almanya’da yapılan yargılama sonucunda bir ceza yahut kısıtlama alırsa bunu GKRY’de çekmesi kaidesine bağlamıştı.

Ayas, 4 yıldan fazla bir müddettir GKRY’de sığınmacı olarak bulunuyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir