TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Eylül 1999 sonrası için de EYT düzenlemesi yapılmalı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Lideri ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, EYT ilgili düzenleme için yıllardır direnen ve uğraş edenlerin bir sefer daha haklı çıktığını ve taleplerinin kabul edildiğini söyledi.

Türkiye’de emeklilerin sıkıntılarının yalnızca EYT ile bitmediğini, düzenlemenin milyonlarca bireye emeklilik hakkını sağladığını lakin milyonlarca kişi için de haksızlık ve eşitsizlik doğurduğunu savunan Baş, emekli aylıklarının alım gücü krizi karşısında pula dönmesi, emeklilere sendikalı olma hakkının tanınması, emekli aylığı bağlanma oranlarının yüzde 30’a düşmesi üzere can alıcı meselelerin hala devam ettiğini öne sürdü.

TİP olarak Emeklilik Kanun Teklifi verdiklerini belirten Baş, şunları kaydetti:

“Kanun teklifiyle diyoruz ki; Eylül 1999 öncesi yetmez, Eylül 1999 sonrası için de kademeli, adil ve uygulanabilir bir düzenleme yapılmalıdır. Emekli aylığı bağlanma oranları yüzde 70’ler seviyesine ulaştırılmalıdır. Emekli aylıklarının alt sonu minimum fiyatın net meblağından az olmamalıdır. Bu mevzuda son derece ısrarcıyız. Taban fiyat diye bir sayı belirleniyor memlekette fakat emekliler minimum fiyatın yarısına mahkum edilmek isteniyor. Bu kabul edilemez. Emekliler haklarını örgütlenerek savunabilmeliler, emeklilerin de sendika kurma, sendika üyesi olma hakkına sahip olması gerekmektedir. Bunlar sağlanmadan Türkiye’de emekliler için insanca hayat şartlarından kelam edebilmemiz mümkün değil.”

TİP Genel Başkanı Baş, 2022’nin Türkiye’de emeğiyle yaşayan 10 milyonlarca insanın; emekçiler, öğretmenler, tabipler ve mühendisler için evvelki yıllardan çok daha ağır ve çok daha güç bir yıl olduğunu argüman ederek, “Çok sıkıntı bir yılı geride bıraktık lakin enseyi karartmak yok, ümitsizliğe yer yok. Bizim 2023 için hayallerimiz var. 2023, ‘kral çıplak’ diyenlerin yılı olacak, eşitlik ve özgürlük destanının en kıymetli adımlarını 2023 te atacağız.” değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir