Kazançlı alışveriş için 5 tüyo!

1- Fiyatları mağazaya gitmeden evvel internetten denetim edin

Müşterileri ikna etmek konusunda mağaza çalışanlarının ustalığı birden fazla insan tarafından bilinir. Şayet ne aradığınızı bilirseniz, gereksiz masraflardan da kaçabilirsiniz. Bu yüzden alışveriş merkezine gitmeden evvel, satın alacağınız her şeyin maliyetini bildiğinizden emin olun ve not alın. Bu, yalnızca bütçenizi planlamanıza yardımcı olmakla kalmayacak, birebir vakitte pazarlık sırasında size daha sağlam bir taban sağlayacaktır.

2- Listeniz olsun

Alışverişe çıkmadan evvel almak istediğiniz eserlerin olduğu bir liste hazırlayın. Böylece hem eksiklerinizi tespit edebilir hem de sahip olduklarınızı fark edersiniz. Listenize eser eklerken, o esere nitekim gereksiniminiz olup olmadığına dikkat edin. Sırf acil gereksinimleriniz olduğundan emin olun. Yaptığınız listeyi, alışverişte kullanmayı unutmayın ve listenin dışına çıkmayın.

3- Bütçenize hudut koyun

Çoğu insanın saatlerce alışveriş yaparak, mağazadan mağazaya koşması ve günün sonunda çoka kaçtığını fark etmesinin nedeni aslında bütçesini sınırsız zannetmesi. Buna en çok da kredi kartıyla alışveriş alışkanlığı neden oluyor. Güya size ilişkin bir parayı harcıyormuş üzere hissederek kendinizi alışveriş sarhoşluğu içinde borca sokmak, sonradan canınızı acıtabilir. Halbuki kendinize makul bir bütçe koyarak alışverişinizi sınırlayabilir ve günün sonunda ne kadar harcadığınızı bilerek sonradan pişmanlık yaşamazsınız.

4- Vaktinizi uygun ayarlayın

Kendinizi yorgun, yalnız, sıkılmış ve mutsuz hissettiğiniz vakitlerde alışverişe gitmeyin. Bunun yanı sıra açken de alışveriş yapmaktan uzak durun. Zira bu üzere durumlar sağlıklı düşünmenizi engelleyerek bilinçsiz alışveriş yapmanıza neden olabilir. Yeniden de alışverişe gitmeniz gerekiyorsa, kendinizi daha uygun hissedene kadar öbür bir şeyle meşgul olun ve daha sonra gidin.

5- Alışverişi vakit öldürme aracı olarak görmeyin

Amaçsız bir formda alışveriş yapanlardan olmayın. Yalnızca vakit öldürmek için vaktinizi alışverişte harcamak yerine, vaktin bedelini bilin. Kendinize makul bir vakit sonu koyarsanız, hakikat alışveriş yapmanız mümkün. Bu size kendinizi daha uygun hissettirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir